Instalacja audio

Poradnik dotyczący realizacji wielostrefowych instalacji audio

Funkcjonalność wielostrefowych systemów audio

     Wielostrefowe systemy audio mają za zadanie nagłośnienie większej ilości pomieszczeń przy pomocy dedykowanych do tego celu odpowiednich wzmacniaczy oraz głośników. Zarówno wzmacniacze jak i głośniki mogą być instalowane w różnych miejscach. Wzmacniacze instaluje się w rozdzielnicach na szynach DIN (np. Extreme 100-D) lub w rozdzielnicach typu RACK (np Extreme 400-R). Są też wzmacniacze w obudowie wolnostojącej które możemy umieścić na półce, w szafie czy też w innym miejscu w nagłaśnianym pomieszczeniu (np. Extreme 160-F). Niezależnie od tego gdzie umieścimy nasz wzmacniacz, należy poprowadzić pomiędzy nim a głośnikami przewody głośnikowe. 

     Jeśli chodzi natomiast o głośniki to najczęściej spotyka się głośniki sufitowe oraz głośniki ścienne. Na rynku są również głośniki niewidoczne (zabudowane w ścianie), czy też głośniki wolnostojące.

Extreme100 - 2

Czego możesz spodziewać się po niniejszym poradniku?

      Nie będzie wiele o akustyce pomieszczeń, dyfuzorach, panelach akustycznych, pułapkach basowych, kształtu i wielkości nagłaśnianych przestrzeni czy materiałach z których są one zbudowane. To specjalistyczna wiedza wymagająca odpowiedniego wykształcenia, lat praktyki i doświadczenia.  To są oczywiście bardzo istotne kwestie, natomiast szczególną wagę przykłada się do nich przy realizacji dedykowanych pomieszczeń odsłuchowych gdzie dźwięk ma być wyjątkowo czysty. Wielostrefowe systemy nagłośnienia instalowane są raczej w pomieszczeniach w których stawia się bardziej na design i nie możemy sobie pozwolić na ustroje akustyczne, zwykle są to: korytarze, łazienki, kuchnia, sypialnia, pokoje gościnne, tarasy, ogród itp.  

      W poniższym poradniku skupimy się na doborze sprzętu, sposobie montażu, konfiguracji oraz poprowadzeniu okablowania. Poruszymy kwestię dopasowania wzmacniacza do głośników, sposobie połączeń i dopasowania rezystancji głośnika do wyjścia wzmacniacza.